24.4.2014 – Poslanec Martvoň urazil stovky slušných ľudí

24.4.2014 – Poslanec Martvoň urazil stovky slušných ľudí

Poslanec Martvoň urazil stovky slušných ľudí

Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS) žiada od poslanca ospravedlnenie, pozýva ho na exkurziu, a je pripravená podať trestné oznámenie pre poškodzovanie cudzích práv a brániť svoju dobrú povesť na súde.

„To je pre mňa najväčším vyznamenaním, že takýto inkasní podvodníci nás kritizujú,“ uviedol poslanec NR SR za stranu SMER Anton Martvoň v reakcii na pripomienky Asociácie slovenských inkasných spoločností (ASINS) k schválenému balíku zákonov proti úžere a nekalým obchodným praktikám, pre online denník Aktualne.sk: http://aktualne.atlas.sk/pomoc-ci-este-vacsie-bremeno-zakony-proti-uzere-vraj-maju-muchy/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/ .

Pán poslanec Martvoň nazval podvodníkmi stovky slušných ľudí, všetkých zamestnancov štandardných inkasných spoločností združených v ASINS a bolo by na mieste, aby sa im verejne aj ospravedlnil. Jeho vyjadrenie je buď dôkazom hlbokého nepochopenia systému inkasa pohľadávok, alebo prostej arogancie. Radi ho preto privítame v niektorej zo spoločností, ukážeme a vysvetlíme prácu štandardnej inkasnej spoločnosti. Pokiaľ je však za jeho vyjadrením len arogancia a neúcta k ľuďom, ktorí dodržiavajú zákon a poctivo platia dane, sme pripravení chrániť česť a dobré meno štandardných inkasných spoločností a ich zamestnancov podaním trestného oznámenia pre trestný čin poškodzovania cudzích práv a tiež podaním žaloby na príslušný súd v zmysle občianskoprávnych predpisov,“ reaguje prezident ASINS Michal Šoltes.

„Paradoxné je, že drvivú väčšinu medializovaných opatrení v boji proti úžerníkom a nekalým obchodným praktikám vítame a podporujeme. Naše výhrady sa týkajú len niektorých ustanovení, ktoré ľuďom a celému systému objektívne uškodia. Upozornili sme, že desiatkam tisíc dlžníkov porastie dlh v priemere o 50 percent. Rovnaký počet žalôb zahltí okresné súdy po celom Slovensku. Ľuďom, ktorí nestíhajú splácať záväzky načas sa skomplikuje a o rok skráti možnosť na mimosúdnu dohodu,“doplnil Michal Šoltes. (celé pripomienky ASINS na:http://www.asins.sk/2014/04/14/492/ )

„Navyše sami dlhodobo odcudzujeme praktiky niektorých malých a neznámych spoločností pohybujúcich sa na alebo za hranicou zákona a etiky. Nerozumieme preto nepriateľskému tónu pána poslanca a mrzí nás, že na konštruktívne pripomienky reaguje všeobecnými frázami a urážaním,“ vysvetľuje Michal Šoltes.

Z pohľadu ASINS je prekvapivé aj tvrdenie hovorkyne Ministerstva spravodlivosti SR Alexandry Donevovej, podľa ktorej „…ak inkasné spoločnosti zastupujú veriteľa pri vymáhaní, tak neoprávnene podnikajú, pretože zastupovať klienta za odmenu môžu iba osoby na to zákonom oprávnené. V tom prípade sa dokonca osoby konajúce v mene inkasných spoločností pri vymáhaní pohľadávok tretích osôb za odmenu môžu dopúšťať trestného činu neoprávneného podnikania.“

ASINS považuje súčasnú diskusiu, v ktorej sa aj štandardné inkasné spoločnosti hádžu do jedného vreca s nebankovými subjektmi či neznámymi vymáhačskými firmami, za veľmi zavádzajúcu. „Štandardné inkasné spoločnosti podnikajú nielen v súlade so zákonmi SR, ale aj etickými princípmi. Dnes sme svedkami toho, že tu dochádza pomaly ku kriminalizácii celého odvetvia manažmentu pohľadávok, pritom ide o úplne štandardnú službu v celom vyspelom svete,“ uzavrel Michal Šoltes.

Michal Šoltes

Prezident ASINS

ASINS je záujmové združenie ôsmich medzinárodných inkasných spoločností, ktoré na Slovensku zamestnávajú cez 500 zamestnancov. ASINS je členom medzinárodného združenia inkasných spoločnosti FENCA (Federation of European National Collection Associations) založenej v roku 1993. Hlavným cieľom ASINS je dbať na dodržiavanie zákona a etických princípov pri inkase pohľadávok. Je najväčším profesijným združením odvetvia inkasa pohľadávok, keďže počet pohľadávok po splatnosti, ktoré aktuálne členovia ASINS na Slovensku inkasujú, prekračuje až pol milióna prípadov. Služby štandardných inkasných spoločností využívajú primárne slovenské banky, poisťovne, telekomunikačné spoločnosti, dodávatelia energií a leasingové spoločnosti.