Ochrana dlžníkov začína výrazne prevyšovať ochranu veriteľa. Doplatia na to daňoví poplatníci a slušní, platiaci, občania.

Ochrana dlžníkov začína výrazne prevyšovať ochranu veriteľa. Doplatia na to daňoví poplatníci a slušní, platiaci, občania.

 

  • 26. júna 2019 schválený zákon, nepomôže čestným a zodpovedným občanom, naopak vysiela signál, že byť poctivým sa nevypláca
  • Všetci pracujúci občania sa poskladajú niekoľko desiatok miliónov eur na odmeny exekútorom
  • 20% pohľadávok sa u členov Asociácie slovenských inkasných spoločností (asins) vymôže aj po piatich rokoch
  • Nezodpovednosť a ľahostajnosť k splácaniu sa vďaka prístupu politikov a štátu zvyšuje

Schválený zákon o zastavení niektorých exekúcií je ďalším nesystémovým riešením, ktorým sa štát pokúša prekryť svoju dlhodobú nečinnosť pri pomoci najviac ohrozeným skupinám obyvateľstva. Namiesto toho aby štátne orgány podporovali zodpovedné správanie svojich občanov a tak predchádzali vzniku finančných problémov, štát priamo navádza na nezodpovedné správanie a hovorí, že sa oplatí svoje dlhy neplatiť a že účet za neplatenie zaplatia zodpovedný občania a firmy.

Minimálne tretinu exekúcií, ktoré chce parlament zastaviť, predstavujú dlžníci štátu, ktorí zväčša nezaplatili ani istinu dlhu. Na ich dlhy a odmenu exekútorom sa tak poskladajú všetci občania. Zastavením exekúcií voči dlžníkom Sociálnej poisťovne, finančnej správy a podobne sa poctiví  občania poskladajú desiatkami miliónov na výpadok príjmov mnohých verejných rozpočtov.

Hoci sa politici snažia vsugerovať opak, analýza Asociácie slovenských inkasných spoločností (asins) hovorí, že nejde o nevymožiteľné pohľadávky.

Členovia asins evidujú stovky prípadov, kedy dlžníci uhradia svoj dlh po viac ako 5 rokoch (každá piata exekúcia je vymožená až po 5 rokoch). Dôležitá je komunikácia pri vymáhaní a podpora spoločnosti, ktorá nepoctivosť neodmeňuje a nemotivuje. Pri splatení pohľadávky po dlhšej dobe ide najmä o prípady, keď sa dlžníci po čase sa musia niekde zamestnať oficiálne a po nástupe do zamestnania exekútor pohľadávku od dlžníka vymôže.

Na Slovensku existuje veľká skupina dlžníkov – „neplatič profesionál“, ktorý má „know-how“, ako sa vyhýbať exekúciám a aj voči týmto neplatičom chce štát exekúcie zastaviť. Podľa štatistiky asins títo dlžníci až v 60% prípadoch nesplatili ani len výšku istiny (t. j. sumu, ktorú si požičali). Asins preto navrhuje, aby sa exekúcie na vymoženie istiny nezastavovali.