Aj ľudia právoplatne odsúdení a súdne trestaní za daňové trestné činy či za úmyselné spôsobenie významnej škody štátu sa prostredníctvom úplného oddlženia snažia zbaviť povinnosti uhradiť svoje dlhy. Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS), ktorá dlhodobo upozorňuje na zneužívanie inštitútu oddlženia, preto vyzýva na úpravu legislatívy. Pre takýchto občanov by mali podľa ASINS platiť iné, prísnejšie pravidlá. Zároveň, ak im bude oddlženie umožnené, mali by splácať svoje záväzky prostredníctvom splátkového kalendára. Úplné oddlženie by im malo byť povolené len vo výnimočných prípadoch, po dôkladnom preverení ich majetkových pomerov.
Pred niekoľkými dňami oddlžil Mestský súd Košice Mikuláša Varehu, ktorý bol odsúdený za daňové úniky presahujúce 50 mil. €. Daňové úniky predstavujú vážny problém, ktorý má negatívny vplyv na verejné financie a na celú spoločnosť. Osoby, ktoré sa dopustili daňových podvodov a spôsobili tým škodu štátu, by podľa ASINS nemali mať možnosť vyhnúť sa svojim finančným záväzkom prostredníctvom osobného bankrotu s úplným oddlžením. ASINS vyzýva na sprísnenie pravidiel, čo môže mať okrem iného aj preventívny charakter.
„Naším cieľom je zdôrazniť dôležitosť zodpovednosti tak v oblasti daňových povinností, ako aj pri plnení si ostatných finančných záväzkov. Povolenie úplného oddlženia pre osoby právoplatne odsúdené a súdne trestané za daňové trestné činy v konečnom dôsledku oslabuje dôveru verejnosti v daňový systém, ale aj v spravodlivosť. Naopak, ak páchatelia uvidia, že neexistuje jednoduchý únik z dôsledkov ich protiprávneho konania, budú menej motivovaní uchyľovať sa k nelegálnym aktivitám. Zákaz úplného oddlženia podvodníkom by tak mohol prispieť k zníženiu miery daňových podvodov v budúcnosti, a teda aj k posilneniu stability verejných financií,“ vysvetľuje prezident ASINS Martin Musil.
V prípade, ak by sa chcel občan súdne trestaný za daňové podvody oddlžiť, podľa ASINS by tak mal urobiť prostredníctvom splátkového kalendára. Úplné oddlženie by malo byť týmto osobám povolené len výnimočne, ak sa po hĺbkovej analýze ich majetkových a finančných pomerov naozaj preukáže, že dotyčný skutočne nemá prostriedky na postupné splácanie svojich dlhov. Splátkový kalendár by však mal byť podľa ASINS preferovaný aj v prípade ostatných dlžníkov, u ktorých je preukázateľné, že na základe svojich príjmov by dlhy dokázali splácať postupne a po častiach.
„Úplné oddlženie je mechanizmus, ktorý by mal pomôcť poctivým ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkej finančnej situácii nie vlastnou vinou. Je nespravodlivé, aby rovnaký mechanizmus využívali aj osoby, ktoré vedome porušili zákon alebo špekulanti, ktorí sa chcú vyhnúť plneniu si povinností. To, aby sa úplné oddlženie využívalo len v prípadoch, kde je to skutočne oprávnené a spravodlivé, by malo byť striktnejšie ošetrené aj v legislatíve,“ dodáva Martin Musil.
Od začiatku tohto roka zbankrotovalo na Slovensku takmer 4700 občanov a ročne sa takto zbaví dlhov približne 9000 ľudí. Väčšina dlžníkov pritom preferuje konkurz s úplným oddlžením pred splátkovým kalendárom, ktorý využíva len mizivé percento ľudí. Podľa posledných dostupných údajov napríklad len v júni využilo splátkový kalendár iba 15 osôb z 850 dlžníkov, pričom po konkurze siahlo zvyšných 835.* U viac ako 90 % dlžníkov sa pritom oddlženie končí s nulovým výťažkom pre veriteľov.
*https://www.crif.sk/novinky-a-tlacove-spravy/tlacove-spravy/ma-len-18-a-uz-stihla-zbankrotovat/