TV Markíza: Od januára štát zastavil staré exekúcie. Mnohí sa mylne domnievajú, že ich dlhy tým zanikli

TV Markíza: Od januára štát zastavil staré exekúcie. Mnohí sa mylne domnievajú, že ich dlhy tým zanikli

18. 01. 2020 19:29 | BRATISLAVA/TV Markíza

Od januára štát zastavil staré exekúcie. Napriek tomu, mnohí sa mylne domnievajú, že týmto zanikli všetky ich dlhy. Exekútori upozorňujú. To, čo ste neplatili, od vás môžu znova vymáhať. 

Viac v reportáži A. Mačoškovej: 

Andrea MAČOŠKOVÁ, redaktorka
Čísla o exekúciách sú hrozivé, na stole sú viac ako 3 000 000 exekúcií. Hrozbe prepadnutia majetku alebo jeho časti čelí každý piaty Slovák. Od januára dostala, ale väčšina možnosť nadýchnuť sa. Exekúcie, ktoré sa začali pred 1. aprílom 2017, a v ktorých sa za posledných 18 mesiacov nevymohlo viac ako 15 EUR štát zmrazil. 

Gábor GÁL, minister spravodlivosti SR /Most-Híd/
Tam, kde nie je, čo vymáhať tak, čo bude tých ľudí stále škrtiť. Tí ľudia sa nám nevedia dostať na pracovný trh, lebo v momente, keď sa zamestnajú, tak ešte sa ani nezamestnali, a kto chce zamestnať takého človeka, ktorý má 20-30 exekúcií. 

Andrea MAČOŠKOVÁ, redaktorka
Pozor, ale nejde o žiadnu amnestiu. Vaše staré dlhy len tak neprepadnú. Ak sa totiž zistí, že ich máte z čoho platiť, vymáhači si môžu veľmi ľahko vypýtať späť. 

Pavol JAKUBOV, viceprezident Asociácie slovenských inkasných spoločností
To neznamená, že tieto exekúcie budú zmazané a dlhy sa už nebudú ďalej vymáhať, ale veritelia sú opäť oprávnení podať opätovný návrh na exekúciu s tým, že dlžníci, ktorí to nesplatili, budú povinní znášať aj trovy opätovnej exekúcie, aj trovy zastavujúcej starej exekúcie, čo môže predstavovať cca 60 EUR. 

Andrea MAČOŠKOVÁ, redaktorka
Zastavenie starých exekúcií sa môže týkať nielen dlhov voči sociálnej či zdravotnej poisťovni, ale napr. voči nebankovej spoločnosti alebo ak ide o nesplatenú faktúru za elektrinu. Ak sa veriteľ rozhodne znova podať návrh na začatie exekúcie, budú sa na ňu vzťahovať nové pravidlá, pričom všetky exekúcie budú už pod jednou strechou Špecializovaného súdu v Banskej Bystrici. 

Pavol JAKUBOV, viceprezident Asociácie slovenských inkasných spoločností
Budemme každý jeden prípad posudzovať individuálne a budeme podávať opätovné návrhy na exekúciu pri každom dlžníkovi, pri ktorom si myslíme, že vymožiteľnosť tej pohľadávky je reálna. 

Andrea MAČOŠKOVÁ, redaktorka
Paradoxne exekúcie sa nebudú zmrazovať tým, ktorí ich už splácať začali. Aj preto označujú mnohí nový zákon diskriminačný. Rovnako to len tak neprejde tým, ktorí musia platiť výživné na deti. Zákon platí od januára tohto roka a očakáva sa, že sa dotkne státisícov spisov.

Andrea Mačošková, televízia Markíza.