Vysoká inflácia sa môže odraziť aj na splácaní dlhov

Vysoká inflácia sa môže odraziť aj na splácaní dlhov

Rozhovor v televízii TA3 s prezidentom ASINS Martinom Musilom na tému: Vysoká inflácia sa môže odraziť aj na splácaní dlhov. Ľudia siahajú na finančné rezervy, odborníci očakávajú problémy

Dňa 20. októbra 2022 sa v televízii TA3 vysielal rozhovor s prezidentom Asociácie slovenských inkasných spoločností (ASINS) Martinom Musilom. Diskusia prebiehala na tému zvyšujúcej sa inflácie a tvorbe finančných rezerv, ktoré vo veľa prípadoch absentuje pričom dlhy obyvateľov rastú.

  • v najbližšom období pravdepodobne dôjde k nárastu nesplácaných pohľadávok,
  • čo môžu bežní ľudia spraviť aby minimalizovali dopady zlej ekonomickej situácie.

Asociácia slovenských inkasných spoločností poukazuje na dôležitosť udržateľnej správy dlhov najmä v období ekonomického poklesu.

Najvyššia miera inflácie od roku 2000 a fakt, že mzdy a dôchodky nerastú tak rýchlo ako je potrebné, zapríčiňuje úroveň vznikajúcej vyššej zadlženosti Slovákov. Ľudia začínajú siahať na finančné rezervy, ktoré viacerí prestávajú byť schopní vôbec vytvárať.

„Ekonomická situácia obyvateľov stále nie je extrémne dramatická ale kontinuálne sa zhoršuje. Zhoršovanie je dnes výrazné najmä pri nízkopríjmových skupinách obyvateľstva, na ktoré inflácia dopadá výrazne viac.“ konštatuje Martin Musil.

Vianoce budú pre ľudí určite náročnejšie z pohľadu výdavkov popri zdražovaní energií a potravín. Národná banka Slovenska očakáva v kritickom scenári infláciu v nasledujúcom roku vo výške 22%.

„Finančná gramotnosť obyvateľstva sa v týchto ťažkých časoch začína prejavovať. Je veľmi dôležité aby mladá generácia bola informovaná ako s financiami narábať, ako rozumieť finančným zákonitostiam. Štát by mal zabezpečiť prípravu svojich obyvateľov aj na ťažké časy z pohľadu ekonomiky.“

Zásadná rada od prezidenta ASINS znie, že ľudia musia komunikovať so svojimi veriteľmi. Je to takmer najpodstatnejšie pri snahe riešiť finančné problémy. Ďalšie podstatné rady sú začať šetriť a nezadlžovať sa ďalej.

Za ASINS pán Musil opätovne vyzdvihol bezplatné dlhové poradne, ktoré zriadilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré podľa neho budú kľúčovým nástrojom, ktorý môže pomôcť ľuďom zorientovať sa vo svojich dlhoch.

Link na rozhovor s Martinom Musilom:

www.ta3.com/relacia/26058/vysoka-inflacia-sa-moze-odrazit-aj-na-splacani-dlhov-udia-siahaju-na-financne-rezervy-odbornici-ocakavaju-problemy